whatsapp

Asma Tavan Gergi Tavan

 

PROJELERİNİZİ HAYALLERİNİZİ GETİRİN GERÇEĞE DÖNÜŞTÜRELİM.DÜŞÜNDÜĞÜNÜZ YAPILARI 45 YILLIK TECRÜBE VE BİRİKİMİMİZLE ÇEŞİTLENDİRİP DAHA İYİ BİR YAPIYA KAVUŞMANIZI SAĞLAYALIM.DEMİR ÇELİK MALZEMESİ ÜZERİNE AKLINIZA HANGİ İŞ GELİRSE BİZE MUTLAKA DANIŞIN.BU YÜZDEN TÜM DETAYLAR İÇİN LÜTFEN ARAYINIZ.

 

 

İşi bilene ver üstünede bi ekmek fazla ver boşa dememiş atalarımız

İş bilenin kılıç kuşananın....Mevcut döşeme sistemiyle tutturulmuş metal iskelet üzerine alçıpan levhanın vidalanması ile oluşturulan yapıya Asma Tavan denir. Betonarme, asmolen, ahşap, çelik gibi mevcut her türlü döşemenin altına uygulanabilir. Düz ya da eğimli tüm çatılarda ısı ve ses yalıtımı yapma olanağı sağlar. Tavan tipine göre, yapı iskeleti ve üst döşemenin yangın direncini arttırır. Çatı makasları arasındaki yüksek aks aralıklarını geçmek için en uygun sistemlerden biridir. Esnek bir sistem olduğundan, bina duvar ve tavanlarının büzülme-genleşme hareketlerine kolaylıkla uyum gösterir. Çatlama yapmaz. Taş yünü kullanılarak ektra ısı yalıtımı sağlanır.ASMA TAVAN

Asma tavanlar  her türlü bürolarda, iş yerlerinde, sanayi yapılarında, konferans salonları, alışveriş merkezleri, spor salonları vb. mekanlarda hem ses ve ısı yalıtımı hem de dekoratif olarak kullanılmaktadır.  Yalnız aşırı iç nem ve sıcaklığa sahip bazı sanayi bölümlerinde hamam çamaşırhane gibi yerlerde mineral esaslı asma tavan uygulamaları tercih edilmemelidir.


Mekanın tavanından yapılan bu tür uygulamalar, ortamın akustiğini düzenler yankılanmayı önler, gürültüyü emer, konuşmaları anlaşılır kılar, ayrıca ışık yansıtması yüksektir. Hafifliği kırılgan olmaması, kolay takılıp sökülmesi ve temizlenmesinin yanı sıra bazı özel tesisatları gizleme özelliği avantajlarındandır. 

Asma Tavan Uygulama Aşamaları

Karolaj Planı : Uygulamadan once kullanılacak yere uygun bir karolaj planının hazırlanması yararlı olacaktır. Tercih edilecek levhaların enlerine gore (50-60 cm) uygulama alanı 50 ya da 60’ın katları şeklinde bölünür. Uygulama alanının uzun simetrik eksenleri başlangıç olarak alınırsa estetik görünüm açısından daha iyi olur. Sonra 120 cm olan levha boyu veya ikiye kesilmek suretiyle 50x50 ya da 60x60 cm kare ebatlar için diğer eksende aynı bölme işlemi yapılır. İhtiyaca gore belirlenecek aydınlatma armatürleri, yangın uyarı sistemleri, klima ve havalandırma tesisatı ile ses kolonlarının tip ve miktarı, karolaj planı üzerinde tasarlanarak gösterilmelidir.


Taşıyıcı Konstrüksiyon 

Tavanda mineral asma tavan levhalarını taşıyacak bir kaset sistemi oluşturulur. Hızlı, pratik, sağlıklı ve rijit bir konstrüksiyon için özel olarak tasarlanmış, hazır alüminyum T ve L profiler kullanılır. Preste basılmış ve işlenmiş geçme ağızları ve  tespit delikleri yardımıyla birbirine bağlanır. Böylece karolaj planına uygun, örneğin 60x120 cm ebadında kasetler oluşturulur. Taşıyıcı konstrüksiyonun askı sistemi ise, ömzel yaylı gergi ve galvaniz askı çubuklarından oluşur. Yay gergi sayesinde uygulama çok hassas olarak teraziye alınır.

Montaj Sırası

Asma tvan seviyesi zeminden kot alınarak duvarda işaretlenir. Bu işaretlemeye göre, duvarda kenar çerçeve L profile montajı yapılır. Uygulama yapılacak alanda kolon varsa, aynı işlem kolon çevresinde tekrarlanır. Ana taşıyıcıların hizasındaki askı çubukları, karolaj planına gore monte edilir. Ana taşıyıcı T profiler ayarlanabilir askı yayları ile askı çubuklarına bağlanır. Ara taşıyıcı T profillerin montajı yapılır ve konstrüksiyon teraziye alınır.Karolaj planı gereği kenarlarda ortaya çıkan küçük ebatlı levhalar standart levhalardan kesilir.


Asman Tavan Montajı 

Karolaj planı tekrar gözden geçirilir olası hatalar düzeltilir. Montaja başlanabilmesi için uygulama alanının camları takılmış, boya ve badana işleri bitirilmiş, elektrik yangın ve klima tesisatı daha önce tamamlanmış olmalıdır. Mevcut mahallerde kot alınarak, duvarlarda, kolonlarda, vb. yerlerde gerekli işaretlemeler yapılır. Alınan kota göre L profillerinden oluşan kenar çerçeve dübel ve vida ile duvara sabitlenir.Ana taşıyıcıların asıldığı özel ayarlanabilen askı elemanları karolaj montaj planına uygun olarak ve ana taşıyıcı yönünde 120 cm aralıklarda tavana sabitlenir. Tavan cinsine göre dübel vida ya da kaynak kullanılabilir. Sonra işlem 5 metre boyundaki ana taşıyıcıların montajı tamamlanır. Ana taşıyıcılar özel T profilinden yapılmıştır. Bunların üzerine, 10 cm aralıklarla ana taşıyıcıların tespit edildiği delikler açılmıştır. Askı elemanlarının yaylı kısmı, alt ucundaki yivler ana taşıyıcının kanallarına geçirilerek dikey konuma getirilir. Sonra, askı çubuğu yaylara geçirilerek ön ayar yapılır. Gerek ana taşıyıcıların birbirine eklenmesinde gerekse, tüm profillerin kenar profilleri ile irtibatlandırılmasında 30x100 mm ebadında ortasından çentikli, 1 mm kalınlığında sac parçalar kullanılır. Ana taşıyıcıların montajını takiben 60 cm boyundaki ara taşıyıcıların montajına geçilir. Ara taşıyıcılar, ana taşıyıcı ile aynı özellikte T profillerden yapılmıştır.. Bunların uçları ana taşıyıcı üzerindeki deliklere geçerek, alt konumda sıfır terazisi ile kontrol edilerek, askı yaylarından hassas ayarlama yapılır. Bitmiş karolaj içine mineral asma tavan levhaları özenle yerleştirilir. Levhaların profillere tam oturması gerekir.Gergi Tavan Nedir.?

Gergi tavan sistemi, sıra dışı yapısı ile ısıtılarak istenilen forma girebilen, çeşitli renk ve dokularda özel alüminyum profillerine ısıtıp gerilerek uygulanması tekniğidir. Düz, dairesel ve diğer geometrik formlu tavanların yanı sıra tonoz ve kubbe gibi radyuslu uygulamalara imkan sağlar. Bu esneklik sayesinde her projede kendine has tavanlarda özgün tasarım imkanı sunar. Gergi Tavan Sistemi sadece tavanda değil ,duvar ve dekoratif amaçlı olmak üzere yapılabilir ve her şekile girebilir.Sudan ve nemden etkilenmez , Bakım ve boya gerektirmez , Temizlenebilir , Üzerine ankastre aydınlatma armatürleri konulabilir , Arkadan aydınlatma yaparak soft ışık kaynağı olarak kullanılailinir , Hafiftir Yaklaşık 200gr/m² , Yangında alev almaz , Hijyeniktir , Esnektir , Estetiktir , Ultraviyole ışınlardan etkilenmez(X ışınları) , Kısa sürede ve kolaylıkla montaj yapılır , Üzerine resim baskı yapılabilir , Çatlama ayrılma gibi sorunlar çıkartmaz , Gerektiğinde sökülüp tekrar monte edilebilir.Copyrigt © 2018 Salihli PREFABRİK ®