whatsapp

Alçı Sıva Boya

 

PROJELERİNİZİ HAYALLERİNİZİ GETİRİN GERÇEĞE DÖNÜŞTÜRELİM.DÜŞÜNDÜĞÜNÜZ YAPILARI 45 YILLIK TECRÜBE VE BİRİKİMİMİZLE ÇEŞİTLENDİRİP DAHA İYİ BİR YAPIYA KAVUŞMANIZI SAĞLAYALIM.DEMİR ÇELİK MALZEMESİ ÜZERİNE AKLINIZA HANGİ İŞ GELİRSE BİZE MUTLAKA DANIŞIN.BU YÜZDEN TÜM DETAYLAR İÇİN LÜTFEN ARAYINIZ.

 

 

İşi bilene ver üstünede bi ekmek fazla ver boşa dememiş atalarımız

İş bilenin kılıç kuşananın....
Alçı Sıva Nasıl Yapılır – Alçı sıva hakkında bilgiler.

Alçı Sıva Nasıl Yapılır – Alçı harcı, su ve alçının belirli oranlarda karıştırılarak istenilen kıvama getirilmesi ile elde edilen bir yapı gerecidir.

Alçı Sıva Nasıl Yapılır – Alçı sıva ; Tuğla, beton, brüt beton, gazbeton, bimsblok vb. malzemeler üzerine doğrudan uygulanabilen torbalanmış alçı bazlı hazır sıvadır. Kullanım alanları ; Konutlar, Ofis ve yönetim binaları, İş ve alışveriş merkezleri, Oteller, Hastaneler ve Okullardır. Alçı sıva elle ve makine ile olmak üzere iki şekilde yapılır.

Alçı Sıvanın Elle Yapılışı:

1- Uygulamaya başlamadan önce özellikle beton, brüt beton yüzeyler üzerindeki çapakları temizleyiniz.

2- Sıva yapılacak yüzeydeki tozları ve tutunmayı önleyici maddeleri fırça ile temizleyiniz.

3- Kuru ve sıcak yüzeyleri uygulama öncesi ıslatınız.

4- Tutunmayı arttırmak üzere pürüzsüz yüzeyleri pürüzlendiriniz. Keser ile çentikleme yapılabilir veya çimento, su ve kumdan hazırlanan karışım serpme şeklinde yüzeye atılabilir.

5- Duvar yüzeyindeki çatlakları ve delikleri tamir ediniz.

6- Farklı malzemelerin birleşim yerlerinde çatlama riskini azaltmak için 30 cm genişliğindeki sıva filesini, birleşim yerini ortalayacak şekilde sıva harcı üzerine uygulayınız. Uygulamayı iş güvenliğiniz için gerekli güvenlik önlemlerini alarak zamanı ve malzemeyi dikkatli bir şekilde kullanarak yapınız.

7- Harcı spatula ile ano çıtasının yapıştırılacağı doğrultu boyunca duvar yüzeyine uygulayınız.

8- Ano çıtalarını 120-200 cm aralıklarla sıva yapılacak yüzeye alçıyla yapıştırınız.

9- Yapıştırma sırasında ano çıtalarını teraziye getiriniz.

10- Sıva profilini profil makasıyla gerektiği kadar kesiniz.

11- Duvar köşelerinde ano çıtası işlevi gören sıva profilini harç kullanarak yerleştiriniz.

12- Köşe profillerini teraziye alınız. Sıva küreğine alınan alçı hacını aşağıdan yukarıya bastırarak uygulayınız. Uygulamaya devam ederek duvar yüzeyini bu yöntemle kapatınız.

13- Alüminyum bıçak mastarla aşağıdan yukarıya doğru ano çıtalarına bastırarak mastarı çekiniz.

14- Mastar üzerindeki fazla harcı sıva malasıyla alınız.

15- Alınan harç ile yüzeydeki boşlukları doldurunuz.

16- Mastarlamayı tamamlayınız.

17- Alçı sertleşmeye başladıktan sonra ano çıtalarını sökünüz.

18- Çıta boşluklarını sıva harcı ile doldurunuz.

19- Yüzeyin düzeltilmesi için sıva ve saten alçıyı eşit oranda karıştırınız.

20- Karışımı duvar yüzeyine çelik malayla en az 1,5 mm kalınlığında uygulayınız.

21- Alçı sertleştikten sonra pürüzleri spatula ile düzeltiniz.

Alçı Sıva Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

1- Harcın hazırlandığı kap ile uygulamada kullanılan aletler temiz olmalıdır.

2- Her kullanımdan önce sıva makinesine su alınmalı ve öncelikle makine püskürtme hortumunun içi ve makine tamamen temizlenmelidir. Alçı sıva nasıl yapılır konusunda merak ettiklerinizi bizimle iletişime geçerek te öğrenebilirsinz.

3- Yüzeydeki tozlar ve tutunmayı önleyici maddeler temizlenmelidir.

4- Kuru ve sıcak yüzeyler uygulama öncesi ıslatılmalıdır.

5- Tutunmayı artırmak için pürüzsüz yüzeyler pürüzlendirilmelidir.

6- Uygulama yapılan ortamdaki açıklıklar hava akımını önleyecek şekilde naylon v.b. ile kapatılmalı ve ortam +5o C’ye getirilmeli, gerekli durumlarda ısıtıcı kullanılmalıdır.

7- Düzgün olmayan alt katman üzerine ön dolgu yapılmalıdır.

8- İnce (kumlu) sıva içinde bulunan sönmemiş kireç sıvanın harç suyunu emerek genleşir ve sıva kuruduktan sonra yüzeyde patlaklara yol açar. Duvar yüzeyinde ince sıva mevcutsa kazınmalı, yeni ince sıva yapılacak ise söndürülmüş kireç kullanılmalıdır.

9- Farklı ürünler birbirine karıştırılmamalıdır.

10- Sıva harcında su sıcaklığına dikkat edilmeli ve temiz su kullanılmalıdır.

11- Su / alçı oranı baştan iyi ayarlanmalı, harca sonradan su veya alçı eklenmemelidir.

12- Harç (alçı) teknesinin içindeki harç hamur kıvamına gelinceye kadar içinde topak kalmayacak şekilde karıştırılmalıdır.

13- Büzülme, genleşme, oturma gibi binanın yapısal hareketleri veya titreşim sonucu kolon, kiriş, döşeme ve duvar gibi yapı elemanlarında oluşabilecek çatlamalar, sıva yüzeyinde çatlaklara yol açabilir. Çatlama riskini azaltmak için farklı malzemelerin birleşim yerlerine sıva filesi uygulanmalıdır.

14- Sıva kalınlığının fazla olması halinde sıva uygulamaları 1 gün arayla ve iki aşamada, ilk kat mastarlanmadan yapılır.

15- Sıvanın uygulanmış olduğu yüzeyin, prizi başlamadan önce düzeltme işlemi bitirilmelidir.

16- Kauçuk mala ile tirfilleme için tüm yüzeyi ıslatacak miktarda su serpilmelidir.

17- Sıva uygulanan yüzeyde boya aşamasına geçmeden önce yüzeyin mutlaka tamamen kuruması beklenmelidir. Aksi taktirde yüzeyde kabarma meydana gelir.

18- Sıva yapıldıktan sonra kullanılan malzemeler ve kullanılan alan temizlenmelidir.

 
                                                               BOYA

 Malzeme Seçimi Önemli Faktör

Boya badana işlemlerine başlamadan önce malzemeleri doğru almak büyük önem taşıyor. Aldığımız malzeme kalitesi hem işimizi kolaylaştırabilir hem de boya yaptığımız alanın daha güzel olmasına neden olur. Bu nedenle kaliteli malzemeleri kullanmanın yanında seçimlerimizi de eve, ofise uygun şekilde seçmeliyiz. Boya badana için gerekli malzemeleri biz de sizler için listeleme biçiminde sunmaya çalışacağız.

Boya Badana için Gerekli Malzemeler:

  • İnce uçlu fırça-kestirme fırçası
  • Boya rulosu
  • Doğru boya seçimi-(boya markalarıbir eve ne kadar boya gider?)
  • Boş kova
  • Muhafaza için naylon muşamba veya gazete
  • Boya karıştırmak için karıştırıcı
  • İnce çalışmalar için bant

Boya Nasıl Hazırlanır?

Boyayı satın aldıktan sonra hazırlamak kritik önem taşıyor. Eğer boyayı doğru şekilde hazırlayabilirsek uygulamamız da o derece kaliteli olacaktır. Burada boya inceltilmesi çalışmaları yapılabilir. Boya markalarının kovasında belirttiği ölçüde bu inceltme işlemi yapılabilir. Burada ayrı bir kovaya boyanın dökülüp belirtilen inceltici ile karıştırılması gerekmektedir. Her boya türünün ve markanın ayrı özellikleri olduğu için blogumuzda bunu belirtmek yerine sizi yapı malzemesi merkezlerinden aldığınız boyanın arkasında yazana yönlendirmeyi tercih ediyoruz.

Duvarların Boyaya Hazırlanması

Duvarları boyaya hazırlamak ustanın en önemli görevlerinden birini oluşturuyor. Eğer duvarda rutubet, açılma gibi sıkıntılı durumlar varsa bu bölgeler zımpara, macun gibi onarıcı çalışmalar yapmak gerekecektir. Doğru çalışmayı iyi bir şekilde yapan usta ise burada esas fark yaratan ustalar arasında yer alacaktır.

Rulo ile Tavan Boyası Nasıl Yapılır?

Boya rulosu ile çalışmak uzmanlık gerektirdiği gibi güzel görünümü de sağlar. Tavanları da böyle rulolar ile çalışmak çok daha iyi olacaktır. İşlemlere başlamadan önce boş kovanızı belirlemeniz gerekmektedir. Burada ruloyu kovaya batırdıktan sonra damlatmayacağına emin olana kadar ruloyu gezdirmekte fayda var. Tüm bunların ardından paralel hareketler ile tavana ruloyu uygulamaya başlayabilirsiniz. Burada 2 kat atacaksınız ilk katın sonunda 2-3 saat gibi bir süre beklemekte fayda var.

İnce Noktaların Boyanması

Boya badana sırasında ince çalışmaların yapılması tam anlamı ile sağlam bir işçilik gerektirir. Buralarda öncelikli faktör korumadır. Koruma, muhafaza çalışmalarının istenildiği gibi yapılması çalışmayı da kolaylaştıracaktır. Muhafaza çalışmalarının yapılmasının ardından kestirme fırçası, ince uçlu fırça ile çalışmaların yapılması gerekir. Burada yatay hareketler ile uygulama yapmak daha doğru olur.

Boya Katlarının Yapılması

Boya badana çalışmalarının kaliteli bir biçimde yapılması gerekir. Burada katların 2 veya 3 şeklinde uygulanması iyi olacaktır. Boya katları yapılırken en az 2 saat beklemek duvarın güzelliğini sağlayan etmenler arasındadır. Bu bekleme sırasında evi iyice havalandırmak, tüm yollardan ışık ve hava girmesini sağlamak gerekir.

Son Kontroller

Evin tüm duvarları boya badana yapıldıktan kontrol edilmelidir. En son katın doğru şekilde yapıldığı, boya renkleri arasından seçilen rengin duvarda istenilen biçimde gerçekleşip gerçekleşmediği her bölüm ayrı ayrı incelenerek teyit edilmelidir.

Boya Sonrası Temizlik

Genellikle ihmal edilen bu çalışma, boya sonrası evin dağınıklığı ve düzensizliğini normal hale dönüştürmek için yapılır. Bilinen temizlik çalışmalarından biraz daha farklı olan bu çalışma genel itibari ile zordur. Ustanın kendi yaptığı çalışmanın neticesinde oluşan kirlilik giderilmeye çalışılır.
Copyrigt © 2018 Salihli PREFABRİK ®